[us_post_title]

باشگاه قرآنی نور مکانی برای فهمیدن حرف قرآن و به کارگیری آن در زندگی ماست. در باشگاه هر روز به بهانه ای در قرآن را میکوبیم تا مسائل را همانطور که خدا میخواهد ببینیم و کارهایی را که خدا دوست دارد و آنجور که او دوست دارد انجام دهیم.
ما فکر کردیم یک تعاونی لازم است برای اینکه آدمها به خوب شدنِ هم کمک کنند و روش‌هایی را که از آن استفاده می‌کنند تا سر دو راهی‌های زندگی راه بهتر را انتخاب کنند، با هم تقسیم کنند. برای انجام اینکار تصمیم گرفتیم از قرآن کمک بگیریم و سوالهایمان را به آن عرضه کنیم و ببینیم پاسخ دغدغه‌ها و دلتنگی‌های ما کجای این معجزه است.

آن چیزی که به شدت مطالبه‌ی ما بوده و هست این است که قرآن در تک تک لحظه‌های زندگی ما حاضر باشد! ممکن است معانی این جمله به نظر خیلی کلیشه‌ای و ساده و دم دستی به نظر بیایند، اما فلسفه‌ی شکل‌گیری باشگاه همین بوده است. هرجا که قرآن می‌خوانیم و نمی‌فهمیم چه می‌گوید، یا اگر قسمتی از آن با مفهومی در ذهن ما متناقض بود چه باید بکنیم؟ حقیقتاً دوست داریم نگاه‌مان با نگاه قرآن فاصله نداشته باشد، در تک تک تصمیم‌های اساسی زندگیمان آنطور رفتار کنیم که خدا دوست دارد.
شاید بتوان گفت ما دنبال یک نگاه مبتنی بر هوش عاطفی از قرآن هستیم، مفهومی که این روزها برای همه شناخته شده است و بر چهار اصل خود آگاهی، خودگردانی، مدیریت و مهارت اجتماعی استوار است یعنی به طور ساده‌ترش می‌شود رابطه‌ی انسان با خودش و خدا و انسان‌های دیگر و محیط اطرافش. یعنی سعی کنیم هوش عاطفی‌مان را مبتنی بر قرآن عزیز بالا ببریم. اگر می‌خواهیم به خود آگاهی و خویشتن داری برسیم یا اگر می‌خواهیم در حوزه‌ی اقدام و عمل وارد شویم بر اساس چارچوب نگرشی قرآن عمل کنیم.
قرار بوده و هست که باشگاه قرآنی نور جای تمام کسانی باشد که این دغدغه‌ی مشترک را دارند و با تعاملاتشان و فعالیت‌هایشان به این ماجرا کمک می کنند، این است که شعار باشگاه شد: «تعاونو علی البر و التقوی»
(به همین دلیل شعار باشگاه این است: «تعاونو علی البر و التقوی»)

∙ کار گروهی و هم اندیشی؛

∙ ایجاد عادت ارتباط مستمر با قرآن و انس با قرآن؛

∙ شبکه سازی (گردهمایی اعضاء به صورت ماهانه،طراحی کارگروه‌ های تخصصی)؛

∙ اشتراک تجارب و توانمندی‌ها برای رشد، هم‌افزایی، همدلی اعضاء؛

∙ طراحی برنامه‌های نخبه محور و عملی مبتنی بر تدبر در قرآن.

خیر، فعالیت باشگاه قرآنی نور در بنیاد ملی نخبگان آغاز شده است ولی در ادامه به صورت یک مجموعه مستقل فعالیت می کند.

از مهرماه 1391 که در روز میلاد امام هادی علیه السلام باشگاه را به طور رسمی در یک جمع دانشجویی وابسته به بنیاد ملی نخبگان معرفی کردیم، تا امروز که کاملا مستقل شده و روی پای خودمان ایستاده‌ایم، برنامه‌های متفاوتی را اجرا کرده‌ایم. ما دنبال کسب تجربه و پیدا کردن بهترین راه‌ حل بوده‌ایم. گاهی قرارهای روزانه داشتیم، گاهی هر چهل روز یکدیگر را می‌دیدیم. بعداً نشست‌های ما به طور ثابت قرار شد در اولین پنجشنبه هر ماه برگزار شود. زمان‌هایی بود که استاد ثابتی نداشتیم، گاهی سعی کردیم با کارگروه‌های تخصصی، خودمان مسئول یادگیری یکدیگر باشیم و زمانی شد که استاد مناسب‌مان را پیدا کردیم و به طور ثابت با او همراه شدیم. در این مدت از سوره‌های کوچک و بزرگ قرآن درس گرفتیم. در نشست‌ها بر اساس نظر استاد و بر محور ماموریت‌های سالانه‌مان، مجموعه سوره‌هایی را جهت تدبر انتخاب می‌کنیم.

پس از همکاری با تنی چند از اساتید قرآنی، جناب آقای هانی چیت چیان به عنوان استاد ثابت با باشگاه همراه هستند.

نشستها به صورت ماهانه و در دومین جمعه هر ماه شمسی به صورت حضوری و مجازی برگزار میشود.

تنها شرط لازم برای عضو شدن در باشگاه قرآنی نور، آرمان و هدف مشترک است. علاقمندی به فهم قرآن، تلاش برای انس بیشتر با آن، شرکت در نشست‌ها و کاربردی کردن قرآن در زندگی، همان چیزی است که اعضای باشگاه را به هم پیوند می‌دهد. از هر زمان و هر روزی که تصمیم بگیرید می‌‌توانید در نشست‌ها همراهی کرده و عضوی از این گروه قرآنی باشید. هرکس از هر زمانی به باشگاه قرآنی ملحق شود می‌تواند از آن استفاده ببرد و عدم شرکت در نشست‌های قبل، مشکلی در این زمینه ایجاد نمی‌کند.

برنامه نشست‌ها و گزارش آنها در صفحه اینستاگرام و سایت باشگاه و کانال‌ها و گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی بله و تلگرام و واتساپ اطلاع‌رسانی می‌شود.

بله، هر کسی می تواند باشگاه را به افرادی که اشتیاق تدبر در قرآن و آشنایی با مفاهیم آن را دارند، معرفی نماید.

[us_image image=”2450″ size=”us_50_50″ align=”center” onclick=”custom_link” link=”url:http%3A%2F%2Fble.ir%2Fjoin%2FMGQ2OWE2Mm||target:%20_blank|”]

گروه بله

[us_image image=”2450″ size=”us_50_50″ align=”center” onclick=”custom_link” link=”url:http%3A%2F%2Fble.ir%2Fquranbmn||target:%20_blank|”]

کانال بله

[us_image image=”2451″ size=”us_50_50″ align=”center” onclick=”custom_link” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Fnoorquran.ir%2F||target:%20_blank|”]

اینستاگرام

[us_image image=”2452″ size=”us_50_50″ align=”center” onclick=”custom_link” link=”url:https%3A%2F%2Ft.me%2Fjoinchat%2FAsiWJz2kgy-zcx0vyPGYzA||target:%20_blank|”]

گروه تلگرام

[us_image image=”2453″ size=”us_50_50″ align=”center” onclick=”custom_link” link=”url:https%3A%2F%2Fchat.whatsapp.com%2FGa2LA6JtGle4vfWxRoDGRo||target:%20_blank|”]

گروه واتساپ

مهمترین چیزی که اعضای باشگاه به آن امید دارند، فعال شدن ظرفیت‌های درونی اعضا در زمینه کار با رویکرد قرآنی است. شرکت منظم در نشست‌ها، انجام تمرین‌ها و مشارکت در مباحث شرط حیات باشگاه است. علاوه بر این اگر کسی علاقمند به برعهده گرفتن مسئولیت‌های اجرایی باشد، در همه زمینه‌ها از این پیشنهاد استقبال می‌شود.

در صورت تمایل به مشارکت در هزینه فعالیت های جاری و توسعه ای باشگاه می توانید از طریق انتقال به شماره کارت زیر اقدام نمائید.

5041-7210-6011-6093

به نام حسین خواجه محمودآباد

تا امروز بیش از 35 سوره قرآن مورد تدبر و بررسی در جلسات قرار گرفته‌است. فایل‌های صوتی و کلیپ‌های ساخته شده از آنها را می‌توانید از سایت باشگاه قرآنی نور دانلود کنید.

فهرست مطالب