بسم الله
یک: چندی است که متوجه شده ام این قرص و داروهای مُسکّن، توحید مرا به هم ریخته اند. تعجب نکنید! بله دقیقاً منظورم همین دانه های ریز معجزه آسا هستند که در مواقع حساسی جان آدم را از مرگ می‌رهانند. و مسئله اینجاست که به یک جمله معتقدیم: اثر همه چیز از آنِ خداست. این یعنی چه؟ یعنی میتوانستی دارو را مصرف کنی اما بر تو اثر محوِ درد نداشته باشد و بالعکس، میشد که قرص نخورده و آمپول نزده خدا اثر آن دارو را برایت ایجاد کند! تصور این که روزی مسکن بخورم و اثر نداشته باشد برایم سخت است. از آن جایی که همیشه بعد از خوردنش درد آرام شده، تفکیک این دو مساله مشکل شده است. گاهی ممکن است رزق زندگیمان را متصل به شغل و درآمدش بدانیم، گاهی ممکن است رفع بیماری عزیزمان را به خوب بودن دکترش بدانیم و گاهی علم آموزیمان را وابسته به دانشگاه و استادِ نامی تلقی کنیم. اما گاهی تلقینات شیطان به ریزترین مسائل زندگی درز پیدا می‌کند… و قل ربِّ اعوذ بک من همزات الشیاطین.

دو: …مَا تَرَى فِی خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِنْ تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِنْ فُطُورٍ؟؟؟(۳ملک)
یادم است در جلسه‌ی سوره مبارکه ملک به این نتیجه رسیدیم که عالم هستی از چنان نظمی برخوردار است (دال بر کرامت خداوند) که فراموش کرده ایم امکان برهم خوردن نظام زندگی وجود دارد. به عنوان مثال أَمْ أَمِنْتُمْ مَنْ فِی السَّمَاءِ أَنْ یُرْسِلَ عَلَیْکُمْ حَاصِبًا فَسَتَعْلَمُونَ کَیْفَ نَذِیرِ(۱۷ملک) آیا از آن کس که در آسمان است ایمن شده اید که بر سر شما تندبادى از سنگریزه فرو فرستد (بارش سنگ به جای باران از آسمان) و یادمان می‌رود که هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِن رِّزْقِهِ وَإِلَیْهِ النُّشُورُ(۱۵ملک) ما طوری با احساس امنیت کاذب زندگی می‌کنیم که احساس نمی‌کنیم باید خودمان را به کسی وابسته کنیم. همین احساس امنیت و اعتماد به غیر خدا باعث نداشتن خشیت می‌شود. آن قدر همه چیز عالم مرتب است و قوانین طبق روال کار می‌کنند که گاهی فراموش می‌کنیم می‌توانست جور دیگری هم باشد. حال اینکه اثرات این قوانین لحظه به لحظه از خداست.

سه: در کدام یک از وجوهات زندگیمان توحید را کمتر مد نظر داریم؟ فکر میکنم هرگاه اثر عوامل مختلف را حتی قسمتی از آن را وابسته به غیرخدا بدانیم، شیطان توحید را نشانه رفته است.
و چه کسی است که نداند چقدر این توجه همیشگی مشکل است؟!…

فهرست مطالب