سلام

یک. چند سالی است که حتما روزتولد دوستان و نزدیکانم را به مادرشان تبریک میگم.بهشون میگم که دست بوسشون هستم که چنین عزیزی را به دنیای ما هدیه دادند ودر نازنین ” شدن” اون عزیز نقش مهمی داشتند.

دو. مادر برای هر موجودی در عالم قطعا از بارزترین جلوه های ربوبیت خداست..امّ ریشه آدم هاست و در پیدا کردن امام و امت اون امام شدن مهمه..

سه. دیشب تولد امروز را به بانو سمانه تبریک گفتم.. سمانه مغربیه، معروف به سیده و مُکَنّی به‌ ام‌الفضل،همسر امام جواد (ع) و مادر امام هادی(ع) بود. او بسیار روزه می‌گرفت و نماز می‌خواند. امام هادی(ع) در حدیثی، مادرش را عارف بر حقش و اهل بهشت دانسته است. مرقد بانو سمانه، در سامرا، در حرم عسکریین و در مجاورت امام هادی(ع)، امام عسکری(ع)، نرجس خاتون (مادر امام زمان(عج))، حکیمه (دختر امام جواد(ع)) و حٌدَیث (مادر امام عسکری(ع)) است.[ سمانه در زمره زنان راوی حدیث نام برده شده است. در فضائل این بانو، همین مقدار کافی است که امام جواد علیه السلام در رابطه با ایشان فرمودند: «انّ اسمها سمانة وانها اَمَةٌ عارفة بحقي وهيَ من الجنة ولا يقربها شيطان مارد ولا ينالها كيد جبار عنيد وهيَ كانت بعين الله التي لا تنام ولا تخلف عن امهات الصديقين والصالحات.»(دلائل الامامة ص 410) «نامش سمانه و آن بانو است كه به جايگاه و حق من شناخت دارد. او از بانوان بهشت است. هرگز شيطان رانده شده به او نزديك نمي شود و كيد و نيرنگ طاغوت كينه ورز در او راه نمي يابد همواره تحت نظر خدايي كه هرگز خواب به او راه نمي يابد و از مادران صديقين و صالحان بشمار مي رود.» در جنّات الخلود آمده است که آن بانو، همیشه روزه مستحبی می گرفت و در زهد و تقوا مثل و مانند نداشت.

بانو سمانه این شانس بزرگ را داشته که تحت توجه و تربیت و همراهی ویژه امام جواد علیه السلام قرار گرفته.. سلوك روحي و جاذبه امام آن‌چنان نيرومند بود كه به‌تدریج از اين مسافر مغربی، پارساي شب‌زنده‌دار و صالحه‌ای قاري قرآن و تالي آيات الهي پديدار شد «عيون المعجزات»

تمام فرزندان امام جواد(ع) از سمانه زاده شدند. پسران سمانه، امام هادی(ع)، موسی مبرقع، ابواحمد حسین و ابوموسی عمران و دخترانش، فاطمه، خدیجه، ام‌کلثوم و حکیمه هستند.

چهار. امسال پیش از تولد امام هادی که تولد بسیار مبارک باشگاه هم هست خدا به ذریه صالحه این باشگاه، یک علی اضافه کرده.. علی کوچک و نازنینی به ما هدیه داده… تولدعلی بن حسن نصر شروع ماموریت بزرگ الهام دلداده هست که همیشه دلش می خواسته برای امام هادی (حضرت علی بی محمد علیه السلام) کاری بکند.. امیدوارم بانو سمانه از همه مادرانی که میخواهند کاری بزرگ کنند دستگیری بفرمایند.

 

شقایق حق جوی جوانمرد

فهرست مطالب