ماجرای ما

چرا یک باشگاه قرآنی:

این را همه می‌دانیم که در سراسر ایران فعالیت‌های قرآنی زیادی در حال انجام است و خب این سوال پیش می‌آید که اگر گروه‌های متعددی در حال انجام فعالیت‌های قرآنی‌اند چه ضرورتی دارد که ما هم بیاییم و یک باشگاه قرآنی بزنیم؟ ما قرار است در این باشگاه چه کار کنیم که ندیدیم سایر گروه‌های قرآنی انجام بدهند؟
آن چیزی که به شدت مطالبه‌ی ما بوده و هست این است که قرآن در تک تک لحظه‌های زندگی ما حاضر باشد! ممکن است معانی این جمله به نظر خیلی کلیشه‌ای و ساده و دم دستی به نظر بیایند، اما جدا فلسفه‌ی شکل‌گیری باشگاه همین بوده! خلا ای که در سایر فعالیت‌های قرآنی احساس می‌کردیم، چرا که سایر محتواهای تولید شده گویا که چنین درکی را به ما نمی‌دادند. انگار پاسخ سوال‌های زمانه‌ی ما نبودند. هرجا که قرآن می‌خوانیم و نمی‌فهمیم چه می‌گوید، یا اگر قسمتی از آن با مفهومی در ذهن ما متناقض بود چه باید بکنیم؟ حقیقتاً دوست داشتیم نگاه‌مان با نگاه قرآن فاصله نداشته باشد، در تک تک تصمیم‌های اساسی زندگیمان آنطور رفتار کنیم که خدا دوست دارد.
یک برهه‌ای وقت زیادی صرف شد تا بسیاری موسسات قرآنی، کتاب‌ها، مقاله‌ها، هر جایی که کسی در باب قرآن کاری کرد بود بررسی شدند، تفاسیر را بررسی کردیم و دیدیم همواره یک سری سوال عمده وجود دارد که ما جواب‌شان را نداریم! فکر کردیم اگر بخواهیم خیلی نظام‌مند به دیگران بگوییم که ما دقیقاً از قرآن چه می‌خواهیم، اینکه ما طالب این هستیم که در قلب ما اتفاق جدی و پایداری بیافتد این را چه طور باید عنوان کرد؟
شاید بتوان گفت ما دنبال یک نگاه مبتنی بر هوش عاطفی از قرآن هستیم، مفهومی که این روزها برای همه شناخته شده است و بر چهار اصل خود آگاهی، خودگردانی، مدیریت و مهارت اجتماعی استوار است یعنی به طور ساده‌ترش می‌شود رابطه‌ی انسان با خودش و خدا و انسان‌های دیگر و محیط اطرافش. یعنی سعی کنیم هوش عاطفی‌مان را مبتنی بر قرآن عزیز بالا ببریم. اگر می‌خواهیم به خود آگاهی و خویشتن داری برسیم یا اگر می‌خواهیم در حوزه‌ی اقدام و عمل وارد شویم بر اساس چارچوب نگرشی قرآن عمل کنیم.
قرار بوده و هست که باشگاه قرآنی نور جای تمام کسانی باشد که این دغدغه‌ی مشترک را دارند و با تعاملاتشان و فعالیت‌هایشان به این ماجرا کمک کنند، این است که شعار باشگاه شد: «تعاونو علی البر و التقوی»
ما فکر کردیم در بنیاد ملی نخبگان یک تعاونی لازم است برای اینکه آدمها به خوب شدنِ هم کمک کنند و روش‌هایی را که از آن استفاده می‌کنند تا سر دو راهی‌های زندگی راه بهتر را انتخاب کنند، با هم تقسیم کنند. برای انجام اینکار تصمیم گرفتیم از قرآن کمک بگیریم و سوالهایمان را به آن عرضه کنیم و ببینیم پاسخ دغدغه‌ها و دلتنگی‌های ما کجای این معجزه است؟ ما می‌دانیم معجزه پیامبر باید نخبگی‌مان را متحول کند و قلب ما را در دست بگیرد.

بر چه چیزی تأکید داریم؟

• کار گروهی و هم اندیشی.
• ایجاد عادت ارتباط مستمر با قرآن و انس با قرآن (ایجاد رابطه‌ای قلبی، دقیق و شخصی نخبگان با قرآن.)
• شبکه سازی (گردهمایی اعضاء به صورت ماهانه- استفاده از سایت و شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط اعضاء- طراحی کارگروه‌های تخصصی).
• اشتراک تجارب و توانمندی‌ها برای رشد، هم آفرینی، همدلی و داشتن اتفاقات کارآمدتر و خجسته‌تر (داد و ستد مسئله‌ها و راه‌حل‌ها).
• طراحی برنامه‌های نخبه محور مبتنی بر تدبر در قرآن.
 چه کردیم؟

در سال اول فعالیت باشگاه آمدیم و در قرآن به دنبال گروه‌هایی گشتیم که خداوند اعلام کرده دوستشان دارد. تمام (الله یحب) های قرآن را استخراج کردیم و رسیدیم به هفت گروه: محسنین، متقین، توابین، متطهرین، صابرین، متوکلین و مقسطین و عمیقاً می‌خواستیم که نهایتاً خودمان جزو یکی از این گروه‌ها شویم. به هفت گروه تقسیم شدیم و هر گروه چند ماه کار و تلاش و تفکر و تأمل کرد تا ویژگی‌های آن دسته از کسانی که خداوند دوستشان دارد را پیدا کند این که چه می‌کنند و چه نمی‌کنند، این که تلاش کنیم یک الگوی رفتاری از محسنین و توابین و ... به دست آوریم و خودمان را شبیه به آن‌ها کنیم.
سال دوم جمع شدیم و گفتیم خوب است حداقل در عمرمان یک بار قرآن را با تأمل بخوانیم. قرارمان هر روز یک صفحه بود با ترجمه‌اش با شنیدن یک فایل صوتی از استاد مربوطه در مورد آن صفحه هرکسی هم که سوالی از آن صفحه یا نکته‌ای داشت در انجمن ثبت می‌کرد و جوابش را از استاد می‌گرفت (برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت انجمن گفتگو در سایت بخش کارگروه اولوالباب مراجعه کنید)
سال سوم تدبر محور اصلی کار ما بود، تدبر در قرآن یعنی تلاش برای پیدا کردن غرض سوره و استخراج نکته‌های طهارتی آن سوره‌ی مبارک، با توجه به ترتیب آیات، معنای دقیق کلمات، و ارتباط آن‌ها با هم، جدول بندی و ترسیم آیات و عمیق شدن در محتوای آن‌ها. تدبر در باشگاه قرآنی زیر نظر اساتید مدرسه قرآنی اهل بیت سلام الله علیهما انجام می‌شود و هنوز هم برنامه‌ی تدبری ما ادامه دارد!
حالا در سال چهارم باشگاه کارهایی در حال انجام است از جمله: بازی فکری و پازل پیامبران که برای پروراندنشان به کمک و یاری همه‌ی اعضا احتیاج است. در باشگاه نور می‌خواهیم به تمام کارهای خوبی که حرفشان را می‌زنیم عمل کنیم! شما هم می‌توانید یک لیست از تمام کارهای خوبی که به ذهنتان رسیده و تنهایی نمی‌توانستید انجامش بدهید تهیه کنید شاید حالا که کنار هم هستیم بتوانیم انجامشان دهیم.

*برنامه سال اول:

اعضاء طی قرارهای ۴۰روزه متعهد شدند هر روز کاری کوچک در ارتباط با قرآن انجام دهند. پایان هر ۴۰روز در ایستگاهی دور هم جمع می‌شوند و همراه با یکدیگر و با حضور اساتید، درباره موضوع قرار ۴۰روز گذشته صحبت کرده و با برنامه ۴۰روز آینده نیز آشنا می‌شوند. (این فاصله ۴۰ روزه نشست‌ها در سال دوم و سوم بیشتر شد.)

قرار صبحانه: قرارهای قرآنی اعضاء با نام "قرارصبحانه" به صورت روزانه است. طی اولین قرار که برای ۴۰روز گذاشته شد، اعضاء هر روز یک آیه از آیه‌هایی که حاوی عبارات "الله یحب" و "الله لایحب" و عبارات مترادف آنها بود را خوانده و بر محتوای آیه تأمل و تمرکز می‌نمودند تا بدانند خدا چه کسانی را دوست دارد و چه کسانی را دوست ندارد. در ادامه هر یک از گروه های مورد محبت خدا به عنوان آیه های قرار صبحانه انتخاب و خوانده شدند.

*گزارش فعالیتهای سال اول:

نشست اول

نشست اول

ایستگاه اول، سخن از "دوست داشتن‌ها و دوست نداشتن‌های خدا" بود. اولین نشست در پایان اولین قرار ۴۰روزه، پنج شنبه ۲۳آذر ماه 91 با حضور اعضاء محترم باشگاه، دکتر سعید سهراب پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر هادی اکبرزاده و دکتر حق جوی جوانمرد در دانشکده علوم و حدیث واقع درآستان حرم حضرت عبدالعظیم ( امام هادی به ایشان فرموده اند: شما از دوستان حقیقی ما هستید..) برگزار شد.

برنامه‌ها:

 • سخنرانی دبیر باشگاه درباره اهداف و چگونگی تأسیس آن.
 • برگزاری كارگاه آموزشی تدبر در قرآن توسط جناب آقای چیت چیان از اساتید مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران.
 • · سخنرانی حجت الاسلام سید حسن علوی درباره پیش نیازها و ثمرات تدبر در قرآن.
 • سخنرانی دکتر رافعی نویسنده کتاب "حب در قرآن" با موضوع محبت در قرآن.

آیات صبر در قرآن به عنوان موضوع قرار صبحانه ۴۰روز دوم انتخاب شد.

گالری تصاویر نشست

نشست دوم

نشست دوم

ایستگاه دوم، سخن از "صبر" بود. دومین نشست اعضاء باشگاه قرآنی نور در پایان قرار۴۰روزه دوم، ۵ بهمن ماه ۹۱ در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

برنامه ها:

 • برگزاری کارگاه آموزش مهارت های خویشتن داری و صبر توسط دکتر آزاده ملکیان
 • سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استاد جاودان.
 • هم اندیشی اعضاء و دبیر باشگاه.

آیات تقوا در قرآن به عنوان موضوع قرار صبحانه ۴۰ روز سوم انتخاب شد.

گالری تصاویر نشست

نشست سوم

نشست سوم

ایستگاه سوم سخن از "تقوا" بود. سومین نشست اعضاء باشگاه قرآنی نور در پایان قرار ۴۰ روزه سوم، ۱۷ و ۱۸ اسفند ۹۱ در شهر مقدس قم در جوار حرم باصفای کریمه اهل بیت در قالب یک اردو برگزار شد.

برنامه‌ها:

 • بازدید از کتابخانه مرحوم آیت الله مرعشی و آشنایی با دستاوردهای علمی و معنوی ایشان.
 • برگزاری کارگاه آموزشی مهارت مدیریت و خویشتن داری توسط دکتر ملکیان.
 • بحث پیرامون برنامه‌های باشگاه و بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات توسط اعضاء.
 • سخنرانی جناب حجت الاسلام و المسلمین محمدی با موضوع ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه نخبگانی.
 • سخنرانی آیت الله غروی درباره موضوع قرار صبحانه سوم باشگاه نور "تقوا" .
 • · برگزاری کارگاه روش های تدبر در آیات قرآن توسط جناب آقای رضازاده.

موضوع انتخابی قرار صبحانه چهارم "محسنین" در قرآن است.

گالری تصاویر نشست

نشست چهارم

نشست چهارم

ایستگاه چهارم سخن از "احسان" بود. چهارمین نشست اعضاء باشگاه قرآنی نور ۲۹ فروردین ماه ۹۲ در تهران، آستان مقدس امامزاده صالح بن موسی الکاظم برگزار شد.

برنامه‌ها:

 • ارائه بحث و برداشت‌های قرآنی توسط آقای پیمان قنبری و خانم الناز ابراهیمی با موضوع احسان.
 • قرائت شعر با مضمون احسان توسط خانم سارا جلوداریان یکی از اعضاء باشگاه.
 • سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با موضوع احسان و پرسش و پاسخ.
 • برگزاری کارگاه تدبر در قرآن کریم توسط جناب آقای چیت چیان.
 • هم اندیشی، بحث و تبادل نظر اعضاء پیرامون برنامه‌های باشگاه و اعلام موضوع قرار صبحانه پنجم.

برنامه جانبی نشسست: بازدید از سرداب مقدس امامزاده صالح .
موضوع قرار صبحانه پنجم: "توابین"، " مطهرین "، مقسطین" و "متوکلین".

گالری تصاویر نشست

نشست پنجم

نشست پنجم

موضوع نشست پنجم بررسی دیگر گروه های مورد محبت خدا در قرآن شامل "توابین"، "متوکلین"، "مقسطین" و "مطهرین" بود. این نشست ۶ و ۷ تیرماه ۹۲ در شهر مقدس قم برگزار شد.

برنامه‌‌ها:

 • بحث و گفتگو پیرامون اصول و روش‌های حفظ قرآن با حضور جناب آقای دکتر محمدحسین طباطبایی. (با توجه به اینکه یکی از روش‌های پرداخت حق عضویتِ اعضا در سال اول حفظ سوره کهف است...).
 • ارائه مطالب و برداشتهای قرآنی توسط سه نفر از اعضاء: محمد جانی پور، ندا حریری و الناز ابراهیمی.
 • سخنرانی دکتر حق جوی جوانمرد راجع به کار در گروه های کوچک.
 • تقسیم حاضرین به هفت گروه چند نفره و معرفی سرگروه ها (آیه های انفاق در اختیار هر یک از گروه ها قرار گرفت و اعضاء به بحث و تدبر در آیات پرداختند.)
 • جمع بندی نتایج کارگروهی و ارائه توسط یکی از اعضاء گروه. (گروه ها متعهد شدند تا برگزاری نشست ششم طی جلساتی به بحث و بررسی پیرامون موضوع کار گروهی خود بپردازند.)
 • برگزاری کارگاه تدبر در قرآن با محوریت تدبر در سوره فلق توسط جناب آقای چیت چیان.در این نشست شرایط شرکت در نشست ششم اعلام شد (کسب حداقل ۶۰۰ امتیاز..).

گالری تصاویر نشست

نشست ششم

نشست ششم

ششمین نشست اعضاء باشگاه قرآنی نور ۱۲ تا ۱۵ شهریور ماه ۹۲ در مشهد مقدس در جوار بارگاه ملکوتی امام رئوف علی بن موسی الرضا علیه السلام برگزار شد.
برنامه های ششمین نشست:
اجرای برنامه رصد ستارگان توسط آقای سامعی (برگزیده جشنواره خوارزمی).
افتتاحیه ششمین نشست همراه با سخنرانی دکتر اکبرزاده و دکتر حق جوی جوانمرد.
برگزاری کارگاه مهارت تغییر نگرش به قرآن توسط حجت الاسلام والمسلمین واسطی.
ارائه گزارش نتایج فعالیت‌های کارگروه ها توسط ۷ نفر از اعضاء باشگاه.
برنامه شبی با قرآن با حضور استاد فرحزاد و همخوانی قرآن به صورت دسته جمعی.
برگزاری کارگاه آینده پژوهی و موعود باوری توسط حجت الاسلام والمسلمین آئین (برگزیده جشنواره خوارزمی).
هم اندیشی پیرامون فعالیت‌ها و نحوه ادامه کار باشگاه با حضور دبیر و اعضاء باشگاه.
شب نشینی و گفتگوی اعضاء با حضور استاد سید محمد الهی.
اختتامیه ششمین نشست همراه با حضور و سخنرانی دکتر سهراب پور و معرفی و تقدیر از برگزیدگان اولین دوره باشگاه قرآنی نور.

برگزیدگان:

الناز ابراهیمی- المپیاد
علیرضا فرشچی- المپیاد
کاظم جعفری- المپیاد
محمد دائمی- المپیاد
معصومه قلخانی- دانش اموخته برتر
محمدحسن گل محمدیان طهرانی- المپیاد دانش آموزی؛ کنکور سراسری
ماجده محمدی- المپیاد
راضیه میرمجربیان- جشنواره خوارزمی
امیرحسین حقیقی- کنکور سراسری
محمدحسین رضایت- المپیاد
سمیرا فولادچنگ- المپیاد
زهرا سهرابی و سید محمد کرباسی- کنکور سراسری
محمد حسین شوکت پور- المپیاد دانشجویی
حسین خواجه محمودآباد- کنکور سراسری

گالری تصاویر نشست

*برنامه سال دوم:

با توجه به اینکه نشست های باشگاه نور با فواصل زمانی زیادی تشکیل می گردید و اعضاء امکان تعامل مستمر با یکدیگر را نداشتند تصمیم گرفتیم با تشکیل کارگروه های هدفمند امکان انجام فعالیت های گروهی و جدی تر قرآنی را برای اعضاء فراهم کنیم. به این ترتیب که موضوعاتی انتخاب و در قالب گروه هایی تعریف شده و با انتخاب یک سرگروه امکان عضوگیری و فعالیت اختصاصی برای آن گروه ایجاد گردید. اعضاء با ارسال ایمیل تمایل خود برای حضور در یک گروه را اعلام نموده و متعهد شدند تا زمان نشست ششم طی جلساتی حضوری به تدبر در آیات بپردازند.

همچنین نشست های اعضاء باشگاه در فواصل زمانی یک تا دوماهه برگزار می گردید.

نام کارگروهتعدادروش- موضوعتوضیحاتسرگروه
اولوالالباب ۴ ختم قرآن
از ابتدا تا انتها
رویکرد سوال محور

ارتباط مستمر روزانه از طریق قرائت میزان مشخصی از آیات و نوشتن سوالات خود
(مواردی که فهمیده می شود و مواردی که فهمیده نمی شود.)
مراجعه به استاد با سوالات مشخص.

ندا حریری
غزاله صباغیان توسی
علیرضا فرشچی
وحید اخوت
مزمل ۲ تجوید- ترتیل- حفظ قرارهای "هر چه میسر است قرآن بخوانیم" سید مهدی حمیدزاده
سمیرا فولادچنگ
یس ۲ سوره ای آموختن انواع روش های تدبر به صورت فعال
و پیاده سازی آنها بر روی سوره یس و استخراج مطالب سوره
مریم حسینی
حسین خواجه محمودآباد
محسنین ۲ موضوعی موضوع اول: وعده های خدا در قرآن ماجده محمدی
محمد دائمی

*گزارش فعالیتهای سال دوم:

نشست هفتم

نشست هفتم

زمان برگزاری: ۲۳ اسفند ماه ۹۲.

مکان برگزاری: تهران، سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.

برنامه‌ها:

 • بیان موضوع احکام و تفصیل

(در عالم هستی قوانین کلی وجود دارند که روح همه هستی هستند. این روح در بسترهای مختلفی جاری می شود و جلوه های مختلفی دارد. به ان روح کلی احکام و به بسترهای تجلی آن تفصیل می گویند.)

یکی از روشهای کار کردن در قرآن پیدا کردن احکام سوره و ساماندهی تفصیل ها ذیل احکام هاست. روشهای پیدا کردن احکام و تفصیل در کتاب روشهای تدبر سوره ای آمده است.

 • تدبر در سوره یس از دریچه احکام و تفصیل.
 • تدبر در سوره ذاریات.
 • بیان نمودار دسته بندی ترتیبی سوره ها.

گالری تصاویر نشست

نشست هشتم

نشست هشتم

زمان برگزاری: ۴ تیر ماه ۹۳

مکان برگزاری: تهران، سالن اجتماعات بنیاد ملی نخبگان

برنامه ها:

 • کارگاه آموزشی تدبر در قرآن توسط جناب آقای چیت چیان از اساتید مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران شامل:

*تدبر در سوره عبس

نسبت بین سعی و خشیت در برابر استعداد و استغناء

*تدبر در سوره عادیات

روش‌هایی برای تشکیل جمع های فطری و ماندگار

آسیب شناسی جمع های نخبگانی

*تدبر در سوره شمس– بررسی بحث تزکیه

*بیان روش تدبر قرآن به قرآن

 • ارائه بحث معرفت شناسی توسط یکی از سرگروه ها(خانم حریری).
 • هم اندیشی و پرسش و پاسخ.
 • تدبر در سوره انشقاق (خانم مریم حسینی).
 • تبیین فعالیت‌های کارگروه مزمل و محسنین توسط سرگروه ها (آقایان حمیدزاده و دائمی).

گالری تصاویر نشست

نشست نهم

نشست نهم

زمان برگزاری: ۱۲ شهریور ۹۳

مکان برگزاری: بنیاد نخبگان اصفهان

برنامه ها:

 • ارائه بحث توسط اعضاء و سرگروه های باشگاه قرآنی نور.
 • تدبر در سوره نصر (دکتر جانی پور).
 • ارائه برداشت‌هایی از تفسیر المیزان توسط یکی از اعضاء باشگاه (خانم فولادچنگ).
 • هم اندیشی اعضاء باشگاه.
 • بازدید از مجموعه فرهنگی تخت فولاد و آشنایی با برخی از علمای مدفون در اصفهان.

گالری تصاویر نشست

*برنامه سال سوم:

مبنای فعالیت های باشگاه قرآنی نور در سال سوم تجمیع نظرات اعضاء درباره برنامه‌ها و رسیدن به یک برنامه محوری و مشخص برای همه اعضاء باشگاه بوده است. اصول فعالیت‌ در باشگاه: فعالیت فردی و گروهی و ارتباط مستمر اعضاء به صورت حضوری و مجازی با باشگاه.

برنامه‌ها: 

 • برگزاری نشست های اصلی اعضاء باشگاه.
 • برگزاری کارگاه های تدبر در قرآن.
 • برگزاری جلسات کارگروه های باشگاه (اولوالالباب و اصفهان).
 • اجرای مسابقه هایمطالعه موردی شخصیت‌هایی که خدا دوست دارد و ندارد.
 • حفظ قرآن (پیشنهاد ویژه: سوره یونس).
 • گزارش‌های دقیق ماهانه از سوالاتی که از مطالعه آیات در هر ماه برای اعضاء به وجود آمده و آثار اخلاقی عملی آیات در هر ماه.
 • اجرای طرح قرار صبحانه.
تدبر در آیه های"ان الله لا یحب.."

الْمُعْتَدِینَ
الْفَسَادَ/ الْمُفْسِدِینَ
كَفَّارٍ‌ أَثِیمٍ /الْكَافِرِ‌ینَ
الظَّالِمِینَ
خَوَّانًا أَثِیمًا /الْخَائِنِینَ
الْمُسْرِ‌فِینَ
الْمُسْتَكْبِرِ‌ینَ
الْفَرِ‌حِینَ
مُخْتَالٍ فَخُورٍ‌
الْجَهْرَ‌ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَن ظُلِمَ

کارگروه های باشگاه قرآنی نور در سال سوم:

نام کارگروه تعداد روش- موضوع توضیحات
اولوالالباب 2 ختم قرآن از ابتدا تا انتها رویکرد سوال محور- ارتباط مستمر روزانه از طریق قرائت میزان مشخصی از آیات و نوشتن سوالات خود
(مواردی که فهمیده می شود و مواردی که فهمیده نمی شود.)
مراجعه به استاد با سوالات مشخص.
اصفهان 1 تدبر- موضوعی آموختن انواع روش های تدبر به صورت فعال و پیاده سازی آنها بر روی سوره ها و استخراج مطالب سوره...

*گزارش فعالیتهای سال سوم:

نشست دهم

نشست دهم

زمان برگزاری: ۲۲ آبان ماه ۹۳

مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام

برنامه‌ها:

 • سخنرانی آقای چیت چیان.

*بیان اهمیت ذکر و انس با قرآن کریم

*روشهای مختلف ختم قرآن

*پرسش‌ و پاسخ

 • سخنرانی دکتر حق جو در رابطه باروند برنامه‌های باشگاه و تبیین مبنای تعریف برنامه ها.

(در سال دومِ فعالیت‌های باشگاه بنا بر سلائق و نظرات مختلف و وسیع اعضاء باشگاه بوده و در سال سوم یک برنامه اصلی و منظم وجود خواهد داشت که تمرکز فعالیت‌ها بر روی آن خواهد بود).

گالری تصاویر نشست

نشست یازدهم

نشست یازدهم

 • زمان برگزاری: ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه ۹۳
 • مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام

برنامه ها:

 • کارگاه های آشنایی با کلیات روش‌های تدبر در قرآن (با محوریت سوره مبارکه کهف).
*بیان روشها و آداب تدبر
۱. روش‌های تفکر
۲. روش‌های تدبر کلمه ای.
۳. روش‌های تدبر سوره ای( نظام احکام و تفصیل و تعیین مراتب).
۴. تدبر قرآن به قرآن( بر این اساس که قرآن مثانی است و تبیاناً لکل شی).
۵. روش‌های تدبر ادبی از صرف و نحو گرفته تا مباحث بلاغت.
۶. روش‌های تدبر روایی( که نیازمند تسلط به روش‌های قبلی است).
*تدبر در سوره مبارکه‌ی ضحی
*تدبر در سوره مبارکه‌ی کهف
*پرسش و پاسخ
*بررسی سوره مبارکه کهف از منظرهای مختلف و بیان رویکردهای قابل استفاده از سوره مبارکه کهف در زندگی.
*تمرکز بر مباحث توحیدی بر مبنای سوره کهف.
*ارائه تمرین‌های تدبر. به دلیل ارائه تمرین های تدبر در قرآن، حضور در نشست یازدهم پیش شرط شرکت در نشست دوازدهم (مشهد مقدس) تعیین شد.
 • نشست هم اندیشی

گالری تصاویر نشست

نشست دوازدهم

نشست دوازدهم

زمان برگزاری:۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ۹۴.

مکان برگزاری: مشهد مقدس.

پیش نیاز حضور: پرداخت حق عضویت به میزان 400 امتیاز برای اعضاء اصلی.

برنامه های اصلی:

 • کارگاه های تخصصی تدبر و تفکر در قرآن ( پنج نیم روز). با استفاده از کتاب مقدمات تدبر و مقدمات تفکر در قرآن
 • در این نشست سوره های همزه، عبس و یس مورد تدبر روشمند و دقیق قرار گرفتند. بررسی هر یک از سوره‌ها با خواندن ترجمه‌ی سوره، تصویر سازی واژه ها و اتصال واژه ها، ارتباط بین واژگان سوره، گزاره نویسی و بررسی گزاره های المیزان انجام شد.
 • گزارش فعالیت کارگروه اصفهان توسط سیدبکایی و دلداده (سوره ناس)
 • نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ
 • همچنین اعضاء در این نشست میثاق نامه‌ی نشست را با نظر همدیگر تدوین کردند.

برنامه های جانبی:

 • زیارت دسته جمعی و قرائت زیارت جامعه کبیره در حرم مطهر امام رضا علیه السلام.
 • گپ و گفت و نشست های شبانه.
 • برگزاری آزمون حفظ شفاهی.

گالری تصاویر نشست

*گزارش فعالیتهای سال چهارم:

نشست سیزدهم

نشست سیزدهم

زمان برگزاری: ۳ دی ماه ۹۴.
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات بنیاد نخبگان.
برنامه های اصلی:

 • کارگاه تخصصی تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن.
 • تدبر روشمند و دقیق بر روی سوره علق.
 • بررسی سوره‌ با: خواندن ترجمه‌ی سوره، تبیین موضوعات سوره، بررسی واژه گان و ارتباط بین آنها، بررسی غرض سوره و گزاره های المیزان. بررسی مفاهیم کلیدی سوره همچون قرائت، علم، تفکر و ...
 • سخنرانی اخلاقی حجت الاسلام و المسلمین مرتضی روحانی.
 • معرفی کارگروه خانواده توسط خانم حسینی و آقای روغنی.
 • معرفی کارگروه کتابخوانی توسط آقای دائمی.
 • معرفی کتاب توسط خانم حریری (تفسیر ملاصدرا بر سوره یس).
 • پخش کلیپ قرآنی تهیه شده توسط خانم سمندری.

برنامه جانبی نشست سیزدهم:

 • برگزاری سومین نشست هماهنگی و برنامه ریزی اعضاء فعال باشگاه پیرامون برنامه های باشگاه.

گالری تصاویر نشست

نشست چهاردهم

نشست چهاردهم

زمان برگزاری: ۸ بهمن ماه ۹۴.
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.
برنامه های اصلی:

 • کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن.
 • تدبر بر روی سوره قلم.
 • بررسی سوره‌ با: خواندن ترجمه‌ی سوره، تبیین موضوعات سوره، بررسی واژه گان و ارتباط بین آنها، بررسی غرض سوره و گزاره های المیزان. بررسی مفاهیم کلیدی سوره همچون قرائت، علم، تفکر و ... توسط جناب آقای رجبعلی.
 • معرفی کارگروه حفظ قرآن توسط آقای دائمی.
 • معرفی کتاب توسط آقای سلطانی پور (زن در آئینه جلال و جمال از آیت الله جوادی آملی).
 • پخش کلیپ قرآنی تهیه شده توسط خانم سمندری.
 • سخنرانی خانم دکتر داورپناه در باره اصالت حرکت به سمت کمال.

برنامه جانبی نشست سیزدهم:

 • برگزاری چهارمین نشست هماهنگی و برنامه ریزی اعضاء فعال باشگاه پیرامون برنامه های باشگاه.

گالری تصاویر نشست

نشست پانزدهم

نشست پانزدهم

زمان برگزاری: ۶ اسفند ماه ۹۴.
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات فرهنگسرای فردوس.
برنامه ها:

 • کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن.
 • تدبر در سوره مدثر.
 • بررسی سوره‌ با خواندن ترجمه‌ی سوره، تبیین موضوعات سوره، بررسی واژه گان و ارتباط بین آنها… بررسی مفاهیم کلیدی سوره و ارتباط آنها با دیگر سور قرآن توسط جناب آقای چیت چیان.
 • ارائه بحث "ترک اولی" توسط آقای سهندی فر.
 • تبیین و جمع بندی بحث "ترک اولی" توسط آقای چیت چیان.
 • معرفی كتاب صحیفه فاطمیه توسط خانم کرامت.
 • نوشتن میثاق نشست پانزدهم.

گالری تصاویر نشست

نشست شانزدهم

نشست شانزدهم

زمان برگزاری: ۸ اردیبهشت ماه ۹۵.
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات فرهنگسرای آفتاب.
برنامه ها:
• کارگاه تدبر و تفکر در قرآن. تدبر در سوره ملک.
بررسی سوره‌ با خواندن ترجمه‌ی سوره، تبیین موضوعات سوره، بررسی واژه گان و ارتباط بین آنها… بررسی مفاهیم کلیدی سوره و ارتباط آنها با دیگر سور قرآن توسط جناب آقای چیت چیان.
• ارائه بحث "ترک اولی" توسط آقای سلطانی پور و سهندی فر.
• نوشتن میثاق نشست شانزدهم.

گالری تصاویر نشست

نشست هفدهم

نشست هفدهم

زمان برگزاری: ۶ خرداد ماه ۹۵.
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح.

برنامه ها:
برنامه های اصلی
نشست اجتماعات نخبگانی:
• کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن.
تدبر در سوره حمد توسط استاد چیت چیان.
• ارائه بحث "ترک اولی" توسط خانم باقری.
• اعلام برنامه ویژه ماه رمضان:
حفظ سوره حشر و سور مسبحات
قرائت دقیق و نکته یابی از سوره های مفصلات (از سوره ق تا آخر قرآن).

گالری تصاویر نشست

نشست هجدهم

نشست هجدهم

 

نشست هم اندیشی پیرامون فعالیتهای باشگاه

دکتر حق جوی جوانمرد

تجلیل از فعالین فرهنگی قرآنی

ارائه بحث پیرامون سوره کافرون

دکتر مریم حسینی و آقای روغنی

کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. سوره کافرون

استاد چیت چیان

اخلاق اجتماعی با توجه به سوره حشر

حجت الاسلام و المسلمین حکیمی

معرفی کتاب

آقای دائمی

کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. سوره کافرون

استاد چیت چیان

گالری تصاویر نشست

نشست نوزدهم

نشست نوزدهم

زمان برگزاری: ۴ شهریور ۹۵

مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.

 برنامه های اصلی:

ارائه خلاصه تدبر در سوره حمد

راضیه میرمجربیان

کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. سوره فیل و قریش

استاد چیت چیان

(برنامه تربیتی و آموزشی)

معرفی نشریه باشگاه

پویا سهندی فر

معرفی کتاب

زهرا سهرابی

پیام ویدئویی دبیر باشگاه

دکتر حق جوی جوانمرد

 

برنامه جانبی: برگزاری سومین جلسه شورای دبیران نشریه باشگاه .

 

*گزارش فعالیتهای سال پنجم:

 

نشست بیستم

نشست بیستم

زمان برگزاری: ۸ مهر ۹۵
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.
برنامه های اصلی:

ارائه خلاصه تدبر در سوره فیل و قریش فاطمه حمیدی
معرفی کتاب نامیرا- فاطمه شاهی صدرابادی
معرفی کتاب از دیار حبیب- الهه باقری
کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. سوره بلد (بخش اول) استاد چیت چیان
پیام ویدئویی دبیر باشگاه دکتر حق جوی جوانمرد
فراخوان مسابقه کتابخوانی تفسیرموضوعی قرآن جلد هجدهم (ادب توحیدی انبیاء در قرآن) نامیرا

برنامه جانبی: برگزاری هشتمین جلسه شورای مرکزی باشگاه .

گالری تصاویر نشست

نشست بیست و یکم

نشست بیست و یکم

زمان برگزاری: ۶ آبان ۹۵
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.
برنامه های اصلی:

ارائه خلاصه تدبر در سوره فیل و قریش ماجده محمدی
معرفی کتاب - مردان و رجزهایشان الهه باقری
تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. بررسی ارتباط واژه های بلد و والد و ولد با سوره بلد تمرین و کار گروهی
شعر خوانی الناز ابراهیمی

برنامه جانبی: برگزاری نهمین جلسه شورای مرکزی باشگاه.

گالری تصاویر نشست

نشست بیست و دوم

نشست بیست و دوم

زمان برگزاری: ۷ آذر ۹۵
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.
 برنامه های اصلی:

ارائه خلاصه تدبر در سوره بلد (بیان نکات تدبری پیرامون به کارگیری واژه های قریه، مدینه و بلد بر حسب تحقیق صورت گرفته در جلسه پیشین) راضیه میرمجربیان
معرفی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن-فائزه شفیعی
کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. سوره بلد (بخش دوم) استاد چیت چیان  
پیام ویدئویی دبیر باشگاه دکتر حق جوی جوانمرد
شعر خوانی فائزه شفیعی

 

گالری تصاویر نشست

نشست بیست و سوم

نشست بیست و سوم

زمان برگزاری:
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.
برنامه های اصلی:
ارائه خلاصه تدبر در سوره بلد ماجده محمدی
معرفی کتاب
آنک آن یتیم نظر کرده
(زندگی پیامبر از تولد تا هجرت حبشه)
فاطمه شاهی صدرآبادی
کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب مقدمات تفکر در قرآن. سوره بلد (بخش سوم) استاد چیت چیان
برنامه جانبی: برگزاری دهمین جلسه شورای مرکزی باشگاه.

گالری تصاویر نشست

نشست بیست و چهارم

نشست بیست و چهارم

زمان برگزاری: ۷ بهمن ۹۵
مکان برگزاری: تهران سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام.
برنامه های اصلی:
ارائه خلاصه تدبر در سوره بلد ماجده محمدی
معرفی کتاب تفسیر سوره توحید از استاد صفایی حائری فاطمه شاهی صدرآبادی
کارگاه تدبر و تفکر در قرآن با استفاده از کتاب تدبر کلمه ای در قرآن. سوره توحید استاد هانی چیت چیان
پخش پیام ویدئویی دبیر باشگاه دکتر شقایق حق جوی جوانمرد
گفتگو و هم اندیشی پیرامون کارگروه های تخصصی باشگاه
برنامه جانبی: برگزاری یازدهمین جلسه شورای مرکزی باشگاه.

گالری تصاویر نشست

نشست بیست و پنجم

نشست بیست و پنجم

زمان برگزاری: ۱۸ اسفند ماه ۹۵
مکان برگزاری: مدرسه دانشجویی قرآن و عترت علیهم السلام.
برنامه های اصلی:

خلاصه سوره بلد  
تدبر در سوره مبارکه عصر استاد هانی چیت‌چیان
هم اندیشی اعضاء باشگاه دکتر حق‌جوی جوانمرد

 

گالری تصاویر نشست

*گزارش فعالیتهای سال ششم:

نشست بیست و ششم

نشست بیست و ششم

زمان برگزاری: ۳۰ فروردین تا ۱ اردیبهشت ۹۶
مکان برگزاری: مشهد مقدس 
برنامه های اصلی:

 • کارگاه‌های تخصصی تدبر و تفکر در قرآن (طی دو نیم روز) با استفاده از کتاب زندگی به سبک زیارت
 • تدبر در سوره حجرات
 • بررسی سوره‌ با: خواندن ترجمه‌ی سوره، تصویر سازی واژه‌ها، ارتباط بین واژگان سوره، گزاره نویسی و بررسی گزاره‌های المیزان و بیان مفاهیم سوره.
 • معرفی کتاب زندگی به سبک زیارت توسط خانم محمدی
 • نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ با حضور دکتر حق جوی جوانمرد
 • ارایه خلاصه تدبر در سوره نصر (خانم عظیمی) و سوره فیل (آقای رضایت)
 • پیش مطالعه سوره حجرات توسط اعضاء
 • معرفی فعالیت کارگروه‌های تخصصی سال 96 توسط خانم حمیدی
 • نگارش میثاق نامه‌ی نشست بیست و ششم
 • معرفی کتاب طرح کلی اندیشه های اسلامی در قرآن توسط خانم شاهی صدرابادی

برنامه‌های جانبی:

 • زیارت دسته جمعی و قرائت زیارت رجبیه و گفتگو در حرم مطهر امام رضا علیه السلام
 • نشست های شبانه
 • اهدای کتاب زندگی به سبک زیارت درباره سوره حجرات و مطالعه کتاب در طول نشست توسط اعضاء
 • برگزاری اولین جلسه کارگروه تخصصی باشگاه در سال 96

گالری تصاویر نشست

نشست بیست و هفتم

نشست بیست و هفتم

زمان برگزاری: 20 خردادماه 96.

مکان برگزاری: سالن اجتماعات امامزاده جعفر و حمیده خاتون واقع در باغ فیض تهران.

برنامه‌های اصلی:

ارائه خلاصه نکات تدبری سوره مبارکه حجرات: آقای محمدحسین رضایت

تدبر در سوره مبارکه قدر: جناب آقای هانی چیت‌چیان. (ایشان در ابتدا با اشاره به روایت "لا خیر فی قرائه لیس فیه التدبر" خاطر نشان کردند هدف از تدبر قرآن، عرضه مسائل روزمره به قرآن و رفع مشکلات ناشی از روزمرگی می‌باشد. به عبارت دیگر، منظور از تدبر قرآن، صرفاً تحفظ مفاهیم آیات نیست (حفظ تفسیر سوره‌ها و تعاریف واژگان) بلکه فهم آیات در راستای حل مسائل و مشکلات زندگی غایت نهایی تدبر قرآن می‌باشد. نکته قابل توجه اینکه فرایند تدبر کاری ذوقی نبوده بلکه با برخورداری از مبنای علمی، براساس مطالعه مجموعه کتابهای روش‌های تدبر در قرآن منطبق بر اندیشه و آرای حضرت علامه طباطبایی صورت می‌گیرد. با ذکر این مقدمه، تدبر سوره مبارکه قدر آغاز و بر اساس ترجمه ابتدایی مجموعه سؤالات مرتبط استخراج گردید. مواردی همچون چگونگی وکیفیت نزول قرآن، دلیل نامگذاری شب نزول قرآن به قدر، بررسی ارتباط بین قدر و تقدیر، ضرورت نزول ملائکه و روح و چیستی روح از جمله سؤالاتی بودند که در این خصوص بیان شدند. ایشان با اشاره به این نکته که اهمیت طرح چنین پرسش‌هایی حاکی از ارتباط و وابستگی هدایت انسان به سوره مبارکه قدر می­‌باشد بیان داشتند طرح چنین پرسشهایی به دلیل ارتباط قسمتهایی از زندگی هرکدام از ما به این سوره می‌باشد و لذا لزومی بر پاسخگویی کلیه سؤالات مطرح شده در این جلسه نیست؛ بلکه سؤالات به منزله درگاه ورودی سوره بوده و طرح سؤالات دیگر در پایان تدبر، یکی دیگر از اهداف مترتب بر تدبر قرآن می‌باشد.)

بررسی واژگان کلیدی سوره مبارکه قدر: سرکار خانم دکتر مریم حسینی

پیام ویدئویی سرکارخانم دکتر شقایق حق‌جوی جوانمرد،‌ ریاست محترم بنیاد نخبگان استان اصفهان

پخش کلیپ تصویری نور و فتوکلیپ سوره مبارکه قدر.

نشست بیست و هشتم

نشست بیست و هشتم

زمان برگزاری: 15 تیرماه 96.

مکان برگزاری: سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم.

 

برنامه های اصلی:

 

 •  خلاصه سوره قدر: ماجده محمدی
 •  تدبر در سوره ابراهیم: اقای علی لسانی
 •  معرفی کتاب رسائل بندگی حاج آقا مجتبی تهرانی: الهه باقری

 

برنامه جانبی:

 • شانزدهمین نشست اعضا شورای مرکزی باشگاه
نشست بیست و نهم

نشست بیست و نهم

زمان برگزاری: 5 مردادماه 96.

مکان برگزاری: سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم.

برنامه های اصلی:

 •  خلاصه سوره ابراهیم (قسمت اول): خانم معصومه عظیمی
 •  معرفی کتاب انسان آسمان - مجموعه بیانات امام موسی صدر پیرامون حضرت امیرالمومنین (ع)
 •  تدبر در سوره ابراهیم: تمرین گروهی
 •  تدبر در سوره ابراهیم: استاد چیت چیان
 •  قرائت بخشهایی از کتاب این بهشت آن بهشت (خاطراتی کوتاه از سیره و سبک زندگی آیت الله بهجت)
 •  پرسش و پاسخ
 •  زیارت حضرت صالح بن موسی الکاظم و بزرگداشت مقام ایشان

 

برنامه جانبی:

 • برگزاری هفدهمین نشست اعضا شورای مرکزی باشگاه
نشست سی‌اُم

نشست سی‌اُم

زمان برگزاری: 2 شهریور 96.

مکان برگزاری: سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم.

 

 

برنامه های اصلی:

 •  خلاصه سوره ابراهیم (قسمت دوم): خانم معصومه عظیمی
 •  معرفی کتاب انسان بهشت و جهنم در قرآن – آقای سجاد زارع
 •  تدبر در سوره رعد: استاد چیت چیان
 •  پرسش و پاسخ
 •  پیام دکتر حق جوی جوانمرد در نشست سی ام

 

 

برنامه جانبی:

 • برگزاری هجدهمین نشست اعضا شورای مرکزی باشگاه

نشست سی و یکم

۱۳ و ۱۴ مهرماه 9۶

برنامه‌­های اصلی

 •  کارگاه‌های تخصصی تدبر و تفکر در قرآن (طی دو نیم روز) تدبر در سوره رعد
 • بررسی سوره‌ با: خواندن ترجمه‌ی سوره، ارتباط بین واژگان سوره، گزاره نویسی و بررسیگزاره های المیزان و بیان مفاهیم سوره توسط استاد چیت چیان
 •  ارایه خلاصه تدبر در بخش اول سوره رعد توسط خام فاطمه حمیدی
 •  معرفی کتاب فتح خون شهید مرتضی اوینی توسط خانم سارا مشحون
 •  نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ با حضور دکتر حق جوی جوانمرد (بررسی ویژگیهای اولوالالباب...)
 •  ارائه تدبر در سوره رعد در دو بخش
 •  معرفی فعالیت کارگروه­های تخصصی توسط خانم فولادچنگ
 •  نگارش میثاق نامه­ی نشست سی و یکم
 •  نشست هم اندیشی (بررسی و تحلیل نشست سی و یکم، شنیدن نظرات، مروری بر اهداف واقدامات آتی باشگاه، تبادل نظر پیرامون تقسیم وظایف و همکاری بیشتر اعضا و معرفی شورای مرکزی باشگاه)
 •  معرفی صندوق قرض الحسنه باشگاه و بیان شرایط عضویت

برنامه‌­های جانبی:

 •  زیارت حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها
 •  اهدای کتاب صوتی قصه کربلا
 • بیست و یکمین نشست اعضا شورای مرکزی
نشست سی و دوم

نشست سی و دوم

برنامه های اصلی:

ارائۀ خلاصۀ سورۀ رعد : خانم حمیدی

معرفی کتاب «رحمت واسعه»: آقای فرشچی

تدبر در سورۀ یونس : استاد چیت‌چیان

(استاد با توضیح کوتاهی در مورد روندی که برای تدبر در نشست‌های باشگاه قرآنی نور در پیش گرفته شده‌است بحث خود را آغاز کردند. ایشان گفتند که مدتی است تدبر سوره‌های بلندتر را شروع کرده‌ایم و از بین سوره‌های بلند به سراغ سوره‌های «الر» رفته‌ایم. ویژگی مشترک این سوره‌ها این است که تمام آن‌ها مکی هستند. ما در آیات قرآن و فضای نزول با دو فضا طرفیم: فضای مکی و فضای مدنی؛ یا حاکمیت جامعه و جو آن دینی نیست که در این صورت فضا مکی است، یا حاکمیت و جو دینی است که در این صورت فضا مدنی است. لزوماً فضای مکی به معنی نازل شدن آن سوره در مکه نیست، ممکن است در سوره‌ای مدنی با فضایی مکی آیاتی داشته ‌باشیم. سوره‌های «الر» در بین سوره‌های مکی، به طور کامل نظام زندگی در فضای مکی را تصویر می‌کنند.

باید در فهم فضای مکی و مدنی توجه داشت که تشخیص این‌که جامعه‌ای کدام یک از این فضاها را دارد امری نسبی است. مثلاً جامعۀ کشور ما به نسبت رسالت پیامبر اسلام(ص) و همچنین نسبت به انقلاب اسلامی در فضایی مدنی است، اما نسبت به ظهور و قیام حضرت حجت(عج) جامعه‌ای مکی است.

پس از این توضیحات به سراغ سورۀ یونس رفتیم. در آیات ابتدایی این سوره می‌توان مشخصۀ مهمی از جامعۀ مکی را دید و آن این است که جامعۀ مکی انتظار وحی ندارد، از این‌که وحی شود تعجب می‌کند. خطر و آفت جامعۀ مکی این است که احتمال وحی را منتفی می‌داند و سپس برای زندگی بدون وحی ساختار می‌چیند و رشد می‌کند و بنایی را می‌سازد. سپس اگر کسی بیاید و بخواهد با وحی بخش کوچکی از آن را جابجا کند، مانند برداشتن آجر بخش‌های پایین‌تر یک ساختمان بلند، کل ساختار جامعه به هم خواهد ریخت و بنابراین برای این‌که این اتفاق نیفتد، جامعه در برابر هر تغییر و هر احتمال وحی‌ای مقاومت می‌کند.

مهم‌ترین چالش فضای مکی مشکل در ربوبیت است. آن‌ها خالقیت را از آن خدا می‌دانند، اما معتقدند که نیازی به رب نیست. منِ انسان برای تدبیر امور خودم و جامعه کافی هستم. تدبیر به دست انسان است و نیازی به ربوبیت خدا نیست.

باید توجه داشت که جامعۀ مدنی هم ممکن است بعد از مدتی آنقدر در باورهای دینی خود تعصب پیدا کند که ارتباطش با وحی قطع شود و از یک جایی به بعد مکی فکر کند و احتمالی برای وحی قائل نشود. خطر این جامعه از فضای مکی بدوی بیشتر است.

استاد چیت‌چیان پس از تبیین کامل فضای مکی و روشن ساختن تفاوت آن از فضای مدنی و همچین توضیح آیات اول سورۀ یونس به سوالات حاضرین در این مورد پاسخ دادند. در انتها نیز تکلیفی گروهی برای ادامۀ روند تدبر سورۀ یونس مشخص کردند. ایشان سه راه برای فهم سوره و پیدا کردن آیات غرر و احکام سوره را آموزش داده و از حاضرین خواستند که تا نشست ماه آینده از یکی از این‌ راه‌ها کل سوره را بخوانند و بررسی کنند.

بعد از صرف ناهار، حاضرین بر اساس یکی از راه‌هایی که استاد معرفی کردند آیه آیه سورۀ یونس را خوانده و بررسی و مباحثه کردند.)

 

برنامه‌های جانبی:

بیست و سومین نشست اعضا شورای مرکزی

نشست سی و سوم

نشست سی و سوم

زمان برگزاری: پنجشنبه دوم آذر ماه 96

محل برگزاری: سالن اجتماعات امامزاده صالح علیه السلام

برنامه های اصلی:

ارائه خلاصه بخش اول سوره یونس

کارگروهی و تمرین آیات غرر

تدبر در سوره یونس: استاد چیت چیان

(استاد ابتدا در مورد روش تدبری «احکام و تفصیل» در فهم منظور سوره و آیات توضیح داده و انواع روش‌های پیدا کردن آیات احکام را مختصری شرح دادند. سپس نمونۀ کامل و دیگری از جدولی که حضار در موردش بحث و تبادل نظر کرده بودند را نشان داده و روی آن نکاتی از سوره را بیان کردند. سپس با کمک همان جدول و مرکز قرار دادن آیه‌های مربوط به مفهوم و ستون «آیات» نموداری با حقایق مربوط به آیات رسم کرده و سپس نمودار سایر ستون‌ها و سایر حقایق مربوط به آن مفاهیم را رسم کرده و به نمودار آیات اضافه کردند. پس از رسم نمودار سوره با حرکت در یک شاخۀ نمودار می‌توانستیم گزاره‌هایی کاربردی به دست آوریم. مثلا: در پس هر آیه و نشانۀ خداوند حقیقتی نهفته است، که ممکن با آن حقیقت درست مواجه شویم، ممکن است نادرست مواجه شویم. مواجهۀ درست یا غلط ما با حقیقت پشت هر آیه هر کدام عواقبی در پی دارند.

در این مرحله قرار شد تا ماه بعد تمرین آیه‌بینی کنیم. از سورۀ مبارکۀ یونس آیات را استخراج کنیم و هر کدام از اعضا روی آیه‌ای تمرکز کرده، حقیقت پشت آن را تبیین کرده و مواجهۀ درست و غلط با آن حقیقت و عواقب مواجهه‌ها را بررسی کنیم. )

نشست سی و چهارم

نشست سی و چهارم

ارائه خلاصه سوره مبارکه یونس: سرکار خانم مشحون

معرفی کتاب «وقتی مهتاب گم شد» توسط خانم یعقوبیان

تدبر در سوره یونس: استاد چیت چیان

 

(استاد از حضار خواستند مصادیق تمرین آیه‌بینی را که در ماه گذشته بررسی کردند بیان کنند. سپس با تبیین آن‌ها مفهوم آیه‌بینی را شرح دادند. آیه نشانه‌ای است که من را به سوی حق راهنمایی می‌کند. مهم این است وقتی آیه‌ای را دیدیم جریان حق در آن را کشف کنیم، و سپس بررسی کنیم چطور آن حق را در زندگی خود جاری کنیم. این‌که بدانیم این آیه را درست تبیین و مدل کرده‌ایم بستگی به این دارد که بتوانیم آیه‌ای از قرآن را برایش شاهد بیاوریم.

سورۀ نشست آینده سورۀ مبارکۀ هود خواهد بود. این سوره در مورد عبرت‌بینی است. تکلیف ماه آینده گذر از آیه‌بینی به عبرت‌بینی خواهد بود. در سورۀ هود داستان هفت نفر از انبیای الهی آمده است. قرار است حضار خود این سوره را با ترجمه مطالعه کنند و سپس یکی از داستان‌های پیامبران این سوره را انتخاب کرده و جامعه‌ای در اطراف خود را با معیارهای آن داستان مدل کنند و سعی کنند تمرین عبرت‌بینی داشته‌باشند.

(1تمرین: داستان را بردارید و نسبتش با زندگیتان را بگویید. فضای باشگاه را از عینک این سوره ها ببینید. دقیق تر اینست هر 7 تا کنار هم قرار بگیرند...)

 

 

برنامه‌های جانبی:

بیست و چهارمین نشست اعضا شورای مرکزی

نشست سی‌ و پنجم

نشست سی‌ و پنجم

پنجشنبه 5 بهمن 96

سالن اجتماعات امامزاده صالح بن موسی الکاظم

 

برنامه های اصلی:

تمرین و کار گروهی (سوره هود)

تدبر در سوره هود- بخش اول استاد چیت چیان

پیام دکتر حق‌جوی جوانمرد به نشست سی و پنجم

برنامه های جانبی:

نشست بیست و ششم اعضاء شورای مرکزی باشگاه

شرح نشست

 

در آغاز نشست آقای حمیدزاده تمرین مرتبط با موضوع نشست را درباره حضرت صالح و قوم ثمود ارائه دادند.

با پاسخ به سوالاتی که در بخش کار گروهی شکل گرفت آقای چیت چیان بخش اول تدبر در سوره هود را با محوریت حضرت صالح و قوم ثمود پیش بردند.

 

بررسی مبسوطی درباره "ناقه صالح" که "آیه" ای بود برای قوم و "عقروها" که معنایی فراتر از پی کردن و کشتن دارد و به معنای استحاله کردن است و خروج از مسیر و کارکرد طبیعی، انجام شد.

 

همچنین بحث "واستعمرکم فیها" مطرح شد و اینکه "استعمار" در ادبیات قرآنی، برخلاف عرف، معنی مثبتی دارد و تعبیر به آباد کردن می‌شود و استعمار وظیفه ماست و از مسیر استغفار و توبه پیش می‌رود.

 

ایشان در این نشست درباره اینکه همچنان تفصیل قرآن وارد زندگی ما نشده است و اینکه نیازمند بازنگری در قوانین و سنت‌های زندگی و مبانی فکری‌مان به کمک قرآن هستیم، صحبت کردند.

در بخش گفتگو موارد زیر هم مطرح شد:

 

*با ارجاع به سوره عادیات درباره فعالیت در صحنه اجتماعی صحبت شد و تاکید شد برای انجام فعالیت‌های اجتماعی همانطور که در سوره عادیات آمده است از شدت فعالیت به نفس زدن بیفتید.

*تاکید بر اینکه امت بخاطر کوچک‌هایی که همه انجام نمی‌دهند یا می‌دهند متوقف می‌شود..

 

همچنین در این نشست شعری درباره حضرت زینب سلام الله علیها توسط خانم شفیعی خوانده شد.

پس از قرائت پیام دکتر حق‌جوی جوانمرد به نشست و در پایان سرکار خانم دکتر قاسمی همسر شهید دکتر شهریاری درباره ایشان صحبت نمودند.

 • هیچ نظری یافت نشد
افزودن نظر