برنامه زمان بندی نشست بیست و ششم

User Rating: 0 / 5

  چهارشنبه ۹۶/۱/۳۰ پنجشنبه ۹۶/۱/۳۱ جمعه ۹۶/۲/۱
۹ الی ۱۲ افتتاحیه
خلاصه تدبر در سوره نصر
گفتگو و هم‌اندیشی با حضور خانم دکتر حق‌جوی جوانمرد
تمرین و کار گروهی
پیش مطالعه سوره حجرات
معرفی کتاب
تدبر در سوره حجرات (بخش دوم)
استاد چیت چیان
۱۲ الی ۱۴ ناهار، نماز و زیارت دسته جمعی  
۱۶ الی ۱۹:۳۰ تمرین و کار گروهی معرفی کتاب تدبر در سوره حجرات (بخش اول)
استاد چیت چیان
 
۲۱:۳۰ نشست شبانه / مسابقه زیارت دسته جمعی
نشست شبانه / پرسش و پاسخ در حرم مطهر با حضور استاد چیت چیان
 

خطبه ۱۵۳ نهج البلاغه

User Rating: 0 / 5

و من خطبة له ع يذكر فيها فضائل اهل البيت
وَ ناظِرُ قَلْبِ اللَّبِيبِ بِهِ يُبْصِرُ اءَمَدَهُ، وَ يَعْرِفُ غَوْرَهُ وَ نَجْدَهُ، داعٍ دَعا، وَ راعٍ رَعى ، فَاسْتَجِيبُوا لِلدَّاعِى ، وَاتَّبِعُوا الرَّاعِي .
قَدْ خاضُوا بِحارَ الْفِتَنِ، وَاءَخَذُوا بِالْبِدَع دُونَ السُّنَنِ، وَ اءَرَزَ الْمُؤْمِنُونَ، وَ نَطَقَ الضَّالُّونَ الْمُكَذِّبُونَ، نَحْنُ الشِّعارُ وَالْاءَصْحابُ، وَالْخَزَنَةُ وَالْاءَبْوابُ، وَ لا تُؤ تَى الْبُيُوتُ إِلا مِنْ اءَبْوابِها، فَمَنْ اءَتاها مِنْ غَيْرِ اءَبْوابِها، سُمِّيَ سارِقا.
مِنْها:
فِيهِمْ كَرائِمُ الايمانِ، وَ هُمْ كُنُوزُ الرَّحْمَنِ، إِنْ نَطَقُوا صَدَقُوا، وَ إِنْ صَمَتُوا لَمْ يُسْبَقُوا، فَلْيَصْدُقْ رائِدٌ اءَهْلَهُ، وَ لْيُحْضِرْ عَقْلَهُ، وَلْيَكُنْ مِنْ اءَبْناءِ الْآخِرَةِ، فَإِنَّهُ مِنْها قَدِمَ وَ إِلَيْها يَنْقَلِبُ، فَالنَّاظِرُ بِالْقَلْبِ الْعامِلُ بِالْبَصَرِ يَكُونُ مُبْتَدَاءُ عَمَلِهِ اءَنْ يَعْلَمَ، اءَعَمَلُهُ عَلَيْهِ اءَمْ لَهُ؟ فَإِنْ كانَ لَهُ مَضى فِيهِ، وَ إِنْ كانَ عَلَيْهِ وَقَفَ عَنْهُ، فَإِنَّ الْعامِلَ بِغَيْرِ عِلْمٍ كَالسَّائِرِ عَلَى غَيْرِ طَرِيقٍ، فَلا يَزِيدُهُ بُعْدُهُ عَنِ الطَّرِيقِ الْوَاضِحِ إِلا بُعْدا مِنْ حاجَتِهِ، وَالْعامِلُ بِالْعِلْمِ كَالسَّائِرِ عَلَى الطَّرِيقِ الْواضِحِ، فَلْيَنْظُرْ ناظِرٌ اءَسائِرٌ هُوَ اءَمْ راجِعٌ؟
وَاعْلَمْ اءَنَّ لِكُلِّ ظاهِرٍ باطِنا عَلَى مِثالِهِ، فَما طابَ ظاهِرُهُ طابَ باطِنُهُ، وَ ما خَبُثَ ظاهِرُهُ خَبُثَ باطِنُهُ، وَ قَدْ قالَ الرَّسُولُ الصَّادِقُ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ: ((إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْعَبْدَ وَ يُبْغِضُ عَمَلَهُ، وَ يُحِبُّ الْعَمَلَ وَ يُبْغِضُ بَدَنَهُ)).
وَاعْلَمْ اءَنَّ لِكُلِّ عَمَلٍ نَباتا، وَ كُلُّ نَباتٍ لا غِنَى بِهِ عَنِ الْماءِ، وَالْمِياهُ مُخْتَلِفَةٌ، فَما طابَ سَقْيُهُ طابَ غَرْسُهُ وَ حَلَتْ ثَمَرَتُهُ، وَ ما خَبُثَ سَقْيُهُ خَبُثَ غَرْسُهُ وَ اءَمَرَّتْ ثَمَرَتُهُ.

خطبه ۱۸۳ نهج البلاغه

User Rating: 0 / 5

خداشناسی

ستایش خداوندی را سزاست كه شناخته شد بی آنكه دیده شود، و آفرید بی آنكه دچار رنج و زحمتی گردد، با قدرت خود پدیده ها را آفرید، و با عزت خود گردنكشان را بنده خویش ساخت، و با بخشش خود بر همه بزرگان برتری یافت، او خدایی است كه دنیارا مسكن مخلوقات برگزید، و پیامبران خود را به هدایت جن و انس فرستاد، تا دنیا را آنگونه كه هست بشناسانند، و از زیانهای دنیا برحذر دارند، و با مطرح كردن مثلها، عیوب دنیاپرستی را نشان دهند، و آنچه را كه مایه عبرت است تذكر دهند، از تندرستیها و بیماریها، از حلال و حرام، و آنچه را كه خداوند برای بندگان اطاعت كننده و نافرمان، از بهشت و جهنم آماده كرده، كه وسیله كرامت یا سقوط و پستی است بازگو نمایند. خدا را ستایش می كنم چنانكه خود از بندگان خواسته است، و برای هر چیزی اندازه ای قرار داده و برای هر اندازه ای مدتی معین كرده، و هر مدتی را حسابی مقرر داشته است.

ویژگیهای قرآن
قرآن فرماندهی بازدارنده، و ساكتی گویا، و حجت خدا بر مخلوقات است، خداوند پیمان عمل كردن به قرآن را از بندگان گرفته، و آنان را در گرو دستوراتش قرار داده است، نورانیت قرآن را تمام، و دین خود را به وسیله آن كامل فرمود، و پیامبرش را هنگامی از جهان برد كه از تبلیغ احكام قرآن فراغت كامل فرمود، و پیامبرش را هنگامی از جهان برد كه از تبلیغ احكام قرآن فراغت یافته بود، پس خدا را آنگونه بزرگ بشمارید كه خود بیان داشته است. خداوند چیزی از دینش را پنهان نكرده، و آنچه مورد رضایت یا خشم او بود وانگذاشته، جز آنكه نشانه ای آشكار، و آیتی استوار برای آن قرار داده است، كه به سوی آن دعوت یا پرهیز داده شوند، پس خشنودی و خشم خدا در گذشته و حال یكسان است.
بدانید همانا خداوند از شما خشنود نمی شود بكاری كه بر گذشتگان خشم گرفته، و خشم نمی گیرد بكاری كه بر گذشتگان خشنود بود، شما در راهی آشكار قدم برمی دارید، و سخن گذشتگان را تكرار می كنید، خداوند نیازمندیهای دنیای شما را كفایت كرده و به شكرگزاری وادارتان ساخت، و یاد خویش را بر زبانهای شما لازم شمرد.

تدبر در سوره ی بلد

User Rating: 0 / 5

واژه‌ها در قر‌آن حیثیت دقیق و مخصوص به خودشان را دارند و دارای مرزبندی‌های مشخصی هستند. البته این بدان معنی نیست که مرزبندی‌ها غیر قابل تغییر باشد بلکه براساس حیثیت نگاه، می‌تواند تغییر کند. به‌عنوان مثال ممکن است جایی، شهری را که پیامبر در آن ساکن است بلد، قریه یا مدینه خطاب کند. در این حالت، استفاده از کلمات مختلف برای شهر از بعد تفاوت فیزیکی نیست. بلکه برحسب حیثیت‌های مختلف شهر می‌باشد. به‌عبارت دیگر، منظور این نیست که تا وقتی رسول در آن شهر نیامده، از لفظ مدینه استفاده نمی‌شود بلکه در آن آیه شهر از منظر دیگری مورد توجه بوده‌است.

تقسیم بندی سوره یونس برای حفظ

User Rating: 0 / 5

 جدول تقسیم‌بندی سورهٔ یونس به بخش‌های حدودا یک‌صفحه‌ای بر پایهٔ موضوع

ردیف از آیه تا آیه موضوع
۱ ۱ ۶ توحید ربوبیت
۲ ۷ ۱۴ فرجام معاد ناباوران و مومنان - طبع بشر: شتاب‌زدگی و ناسپاسی
۳ ۱۵ ۲۰ درخواست معجزات دیگر به جای قرآن از سوی کافران و افترا زنندگان بر خدا
۴ ۲۱ ۲۵ طبعیت ناسپاس و فراموشکار بشر - تمثیل زندگی دنیا
۵ ۲۶ ۳۶ فرجام نیکوکاران و بدکاران - بیهودگی شریکانی که برای خدا قایل می‌شدند
۶ ۳۷ ۴۳ تکذیب قرآن و هدایت‌ناپذیری کران و کوران حقیقت
۷ ۴۴ ۵۶ وعدهٔ دیدار خدا و زیان تکذیب‌کنندگان آن
۸ ۵۷ ۶۱ قرآن - دروغ بستن بر خدا: تشریع حرام و حلال - هیچ چیزی از خدا پوشیده نمی‌مانَد
۹ ۶۲ ۷۰ فرجام نیک دوستان خداوند - دروغ بستن بر خدا: شریک تراشیدن برای خدا و برگرفتن فرزند
۱۰ ۷۱ ۸۲ یادکردی از نوح و پیامبران پس از او و موسی و هارون (ع) و تکذیب مردمان
۱۱ ۸۳ ۹۲ بنی‌اسرائیل پیش از هلاکت فرعون - فرعون در لحظهٔ غرق
۱۲ ۹۳ ۱۰۳ اختلاف در بنی‌اسرائیل - سود نبردن از ایمان هنگام مشاهدهٔ عذاب- مشیت خدا بر آن است که ایمان از روی اختیار و اندیشه و باشد
۱۳ ۱۰۴ ۱۰۹ مغز دین: توحید و نفی هرگونه شرک

ان الله یحب المحسنین

User Rating: 0 / 5

(دکتر مصطفی نیک اقبال)

ایده‌های مهربانی (به تکمیل لیست کمک کنید)
mohsenin- کمک به پدر: رساندن پدر به سر کار یا جایی که می خواهد برود. کار برایش انجام دادن. ماشینش را کارواش بردن و سرویس کردن. کار بانکی‌اش را انجام دادن. ماساژ دادن.
- افطار دادن، اطعام کردن: افطار درست کنیم مانند ده پانزده تا ساندویچ با ساندیس؛ ببریم حین افطار بین مردم تقسیم کنیم. روی تقسیم کردنش وقت بگذاریم و با اشراق بفهمیم به چه کسی بدهیم. مثلاً به رفتگر، فقیر، کسی که در صف اتوبوس مانده و افطار ندارد و... برای همکاران غذا یا تنقلات ببریم. وقتی که برای سر زدن منزل یکی از دوستان یا ارحام میرویم با خودمان غذا ببریم.

در مورد احسان

User Rating: 0 / 5

دریافت فایل PDF مربوط به ارائه آقای پیمان قنبری در چهارمین نشست اعضاء باشگاه قرآنی نور

PDF-iconدانلود

فلق و حرکت

User Rating: 0 / 5

دریافت فایل پاورپوینت مربوط به ارائه آقای چیت چیان در پنجمین نشست اعضاء باشگاه قرآنی نور

PowerPoint

شرح خطبه متقین - آیت الله خوشوقت

User Rating: 0 / 5

khoshvaghtبسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر موفق و معین ثم الصلوه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد، صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین، من الآن الی قیام یوم الدین سیما بقیه الله فی الارضین
یکی از خطبه های کتاب ارزشمند نهج البلاغه که سخنان گهربار و پرمحتوای امیرالمؤمنین علیه الصلاة و السلام در این کتاب جمع آوری شده، خطبه متقین است.

زیر مجموعه ها